Zadzwoń i umów się na wizytę: 022 816 80 20 lub 530 141 141
Al. Komisji Edukacji Narodowej 21

Jak dobrać typ i długość fryzury do kształtu twarzy?

Dobór odpowiedniej fryzury uzależniony jest od kilku czynników. Dobry fryzjer musi wziąć pod uwagę przede wszystkim kształt twarzy – na tej podstawie dopasowuje się nie tylko rodzaj cięcia, ale również jego długość. Geometria twarzy ma istotne znaczenie i nie wolno jej lekceważyć, ponieważ umiejętne dobranie fryzury pozwoli podkreślić naturalne piękno i zatuszować niedostatki urody. Sprawdźmy, na co należy zwracać szczególną uwagę.

Jak ustalić kształt twarzy?

Dobry fryzjer potrafi na pierwszy rzut oka określić, jaki mamy kształt twarzy – owalny, okrągły, trójkątny, prostokątny czy kwadratowy. Można również sprawdzić to samodzielnie. Należy zmierzyć szerokość twarzy (pomiędzy kośćmi policzkowymi), szerokość linii szczęki i czoła w najszerszych punktach oraz wysokość twarzy od krawędzi czoła do linii podbródka. Warto również zastosować metodę 2.25 cala. Umieszczamy ołówek pod brodą, a linijkę pionowo pod płatkiem ucha tak, aby oba przedmioty tworzyły kąt prosty. Jeżeli ołówek wyznacza mniej niż 6 cm, powinniśmy nosić krótkie włosy, natomiast jeżeli więcej niż 6 cm – włosy długie.

 

Geometria twarzy – przydatne wskazówki

  • Twarz owalna. Jej długość to około 1.5 miary szerokości. Bardzo uniwersalny kształt twarzy, do którego pasuje niemal każdy rodzaj fryzury. Dobrze wygląda zarówno z grzywką, jak i bez niej, a także w dowolnej długości włosów. Trzeba jedynie unikać przedziałku pośrodku głowy przy rozpuszczonych włosach, ponieważ będzie optycznie powiększał wysokość czoła. Rezygnujemy również z cięć typowo męskich.
  • Twarz okrągła. Miary jej długości i szerokości są bardzo zbliżone. Dobry fryzjer powinien tak dobrać fryzurę, aby optycznie wyszczuplała ona twarz. Odpadają bardzo krótkie fryzury. Stosuje się mocne cieniowanie, falowanie lub podwijanie włosów na końcach, asymetryczne grzywki oraz fryzury zwiększające objętość na czubku głowy. Prosta grzywka, cięcie nad linią żuchwy i przylegające fryzury nie sprawdzą się.
  • Twarz trójkątna. Długość jest większa niż szerokość. Kości policzkowe są wydatne, najszerszą częścią twarzy jest czoło, a podbródek jest wąski. Fryzura powinna poszerzyć dolną partię twarzy. W tym przypadku sprawdzi się klasyczny bob, krótkie włosy kręcone albo kręcone końcówki, krótka grzywka, a przy włosach długich – boczny przedziałek. Bardzo ładnie będą wyglądać włosy upięte na górze z wypuszczony pasmami bo bokach oraz fryzury strzępione. Należy unikać odkrywania czoła i spinania włosów w kitkę.
  • Twarz kwadratowa. Linia skroni, policzków i podbródka jest pionowa, a kości policzkowe wydatne. Dobry fryzjer będzie się starał przesłonić policzki. Zebranie włosów z tyłu wysmukli rysy twarzy. Włosy powinny dochodzić do łuku brwiowego. Oczekiwany efekt zapewnią półdługie fryzury z cieniowaniem, cieniowanie końcówek, cięcia warstwowe i przedziałek na boku. Nie stosuje się gładkich fryzur i upięć, ale zbyt bujne loki również się nie sprawdzą. Unikamy fryzur geometrycznych i tych, które kończą się na linii brody.
  • Twarz prostokątna. Tak samo, jak w przypadku twarzy trójkątnej jej długość również jest większa niż szerokość. Strefa podbródka jest kanciasta, a broda wydłużona. Szerokość linii czoła i kości policzkowych jest zbliżona. Najlepszą fryzurą dla tego kształtu twarzy są włosy półdługie, loki i fale, cięcia warstwowe i puszyste fryzury. Grzywka powinna miękko okalać twarz. Dobry fryzjer będzie unikać wysokich uczesań i odsłaniania czoła. Jeżeli twarz jest bardzo pociągła, nie warto decydować się na uczesania, które ją przesłonią.
Jak dobrać typ i długość fryzury do kształtu twarzy?

odwiedź nasz profil